mono soki detoks

Jak przeprowadzić detoks na mono sokach (sokach jednoskładnikowych)? 

Wiele osób sięga po soki, gdy czują się źle, są wzdęte, zestresowane lub przemęczone. Zwykle jest to dobry czas, aby dać swojemu ciału wytchnienie i przeprowadzić detoks sokowy. Oczyszczanie jednoskładnikowym sokiem może być skutecznym sposobem na otrzymanie łatwo przyswajalnych płynnych fitoskładników, jednocześnie dając układowi trawiennemu bardzo potrzebną przerwę od codziennego wysiłku. W tym artykule chcemy Wam przybliżyć temat prostych, jednoskładnikowych soków. Przyjrzymy się czym są i jakie właściwości w nich drzemią. Następnie dowiesz się, jak przeprowadzić detoks na mono soku, a na koniec poznasz właściwości wybranych soków jednoskładnikowych.

detoks na mono sokach

Co to są mono-soki?

Mono-soki, to świeżo wyciskane soki, które powstają z wyłącznie jednego rodzaju owocu lub warzywa. W tego typu sokach nie znajdziesz dodatków podkręcających smak takich jak imbir, kurkuma czy inne przyprawy. Nie znajdziesz w nich również zielonych liści i ziół. Zwykle są to maksymalnie proste soki np. 100% marchewka, 100% pomarańcza, czy 100% seler naciowy. Tego typu soki oferują nam całe bogactwo tylko jednej rośliny.

Śmiało możemy powiedzieć, że w dzisiejszych czasach soki jednoskładnikowe to pożywienie funkcjonalne. Nie pija się ich zwykle dla przyjemności tak jak soków wieloskładnikowych (chociaż oczywiście można!), ponieważ mają one silne właściwości oczyszczające, ściągające limfę i lecznicze.

Jakie właściwości mają soki jednoskładnikowe (mono)?

Mono-soki są chętnie wykorzystywane do przeprowadzania detoksów sokowych. Poniżej zebraliśmy najważniejsze właściwości soków jednoskładnikowych, o których warto wiedzieć.

 • Mono-soki trawią i wchłaniają się najszybciej spośród wszystkich soków, w błyskawiczny sposób dostarczając nam witamin i innych składników odżywczych.
 • Mają one najwyższy potencjał detoksykacyjny wśród wszystkich substancji dostępnych na naszej Planecie (patrz: piramida detoksykacji). Jeszcze intensywniejszy detoks oferuje nam już tylko woda. Jednak post na wodzie bywa niemożliwy do wykonania dla wszystkich, głównie przez bariery umysłu. Detoks sokami mono, mimo iż nadal nie jest łatwym procesem, to jednak daje nam uczucie sytości, dzięki czemu cały proces staje się prostszy do wykonania.
 • Dłuższy detoks na mono sokach przynosi nie tylko oczyszczenie na poziomie fizycznym, ale i emocjonalnym. Post daje nam czas do refleksji oraz pomaga zajrzeć w głąb siebie, dzięki czemu zaczynamy dostrzegać ograniczające nas przekonania, myśli, zachowania. Często jako objaw detoksu, zaczynają wychodzić z nas intensywne emocje – płacz, smutek, na przemian z ekscytacją. Spokojnie, to nie żadne zaburzenia hormonalne, ani problemy natury psychicznej, lecz oczyszczanie sfery emocjonalno-duchowej.  Po zakończeniu detoksu na mono sokach umysł staje się jaśniejszy, a myśli bardziej pozytywne.
 • Mono-soki pomagają na stałe zmienić nawyki żywieniowe, poprzez uzdrowienie i wzmocnienie naturalniej flory bakteryjnej w naszych jelitach. Okazuje się, że im czystsze jest nasze ciało oraz w im lepszej kondycji jest nasza flora jelitowa, wówczas przestajemy mieć ochotę na uzależniające jedzenie typu fast-food (połączenie tłuszczu z węglowodanami), smażone potrawy, słodycze czy napoje zawierające kofeinę.
 • Detoks na mono-sokach to często niezwykle wzbogacające życie doświadczenie. Zwykle większość ludzi zaczyna doceniać naturalną, nieprzetworzoną żywność i jest bardziej skłonna do kontynuowania diety i stylu życia promujących zdrowie.
 • Przeprowadzając detoks sokami jednoskładnikowymi, możesz z większym prawdopodobieństwem spodziewać się nieprzyjemnych objawów oczyszczania. Dzieje się tak, ponieważ detoks na mono-sokach jest bardziej intensywny niż w przypadku soków wieloskładnikowych. Do objawów oczyszczania należą: objawy grypopodobne, stan podgorączkowy, bóle głowy, bóle kości, ogólna niemoc, częste wizyty w toalecie, bóle mięśni. Pamiętaj jednak, że to nic złego, a jedynie bardzo potrzebny i naturalny proces zdrowienia. Organizm z w tym czasie intensywnie pracuje usuwając toksyny, zalegający śluz i różne odpady metaboliczne. Możesz sobie wówczas pomóc włączając do swojego procesu napary ziołowe lub cofając się o krok do tyłu i sięgając np. po wieloskładnikowy zielony sok, który nieco spowolni detoks.
detoks na mono sokach

Jak przeprowadzić detoks na mono soku?

Jeśli chcesz odbyć swój pierwszy detoks na mono-soku weź pod uwagę kilka ważnych elementów. Oto nasze porady, które pomogą Ci przeprowadzić cały proces:

 • Wybierz rodzaj soku. To dość istotne. Sok musi Ci smakować, bo w końcu spędzisz z nim przynajmniej kilka dni. Zastanów się czy wolisz słodsze soki, czy może kwaśniejsze. Rodzaj soku ma też istotny wpływ na intensywność detoksu. Najmocniejszych efektów oczyszczających możesz spodziewać się na soku winogronowym, jabłkowym lub z melona.
 • Szacunkowo określ ilość dni całego procesu. Pozwoli Ci to lepiej przygotować się do detoksu. Jednak najprawdopodobniej będzie to przybliżona liczba, ponieważ nikt z nas nie jest w stanie przewidzieć, co wydarzy się „po drodze”. Być może poczujesz, że masz już dość i będziesz chciał przerwać proces, a może będziesz czuł się doskonale i zdecydujesz się przedłużyć swój detoks.
 • Dobrze przygotuj się do detoksu. To kluczowy element! Absolutnie odradzamy przeprowadzania detoksu na mono sokach bez wcześniejszego przygotowania. Jak to zrobić? Na tydzień przed detoksem (w przypadku krótkich detoksów może to być kilka dni), maksymalnie uprość swoją dietę. Wyeliminuj smażone potrawy, mięso, nabiał, ciężkie i tłuste jedzenie, alkohol i słodycze. W zamian jedz sporo zieleniny, sałatek, warzyw duszonych na parze, całych owoców czy smoothie.
 • W trakcie detoksu obserwuj swój organizm. Przyglądaj się swoim odczuciom. Daj sobie więcej czasu na odpoczynek i relaks – czytaj książki, słuchaj spokojnej muzyki, medytuj, praktykuj wdzięczność.
 • Nie zapomnij o powolnym, stopniowym „wychodzeniu” z detoksu. Jeśli Twój detoks trwał więcej niż 3-4 dni, nie rzucaj się od razu na stałe posiłki. Zacznij od wprowadzenia soków wieloskładnikowych i smoothie, później wprowadź całe owoce (najlepiej wodniste, takie jak arbuz, melon, pomarańcze), dopiero po kilku dniach wprowadź pierwszy stały, wieloskładnikowy posiłek. Dzień lub dwa po zakończeniu detoksu, absolutnie nie polecamy spożywania tłuszczu.
 • Nie rób nic na siłę. Niech Twój proces będzie swobodny i dostosowany do Twoich aktualnych potrzeb. Nie musisz robić długiego detoksu. Może akurat jesteś gotów na jedno- lub dwu-dniowy post. Zawsze w pierwszej kolejności słuchaj siebie.
detoks na mono sokach

Sok 100% Winogrona

Sok winogronowy wykazuje prawdopodobnie najsilniejsze właściwości ściągające układ limfatyczny. Doskonale pomaga w usuwaniu zalegającego w organizmie śluzu, toksyn, odpadów metabolicznych i rozpuszcza zbity śluz (złogi). Jednocześnie charakteryzuje się wysoką zawartością naturalnej wody strukturalnej, dzięki czemu nawadnia ciało. Jeśli zależy Ci na intensywnym, wręcz leczniczym poście sokowym – wybierz sok z ciemnych winogron.

Sok 100% Melon

Detoks na soku z melona jest dosyć przyjemny, ze względu na orzeźwiający i nie „zamulający” smak melona. Jednak dla niektórych może być zbyt słodki, lub zbyt intensywnie oczyszczający jak na pierwszy raz. Melon wykazuje silne właściwości nawadniające organizm oraz ma wysoki potencjał detoksykacyjny.

Sok 100% Mandarynka

Soki z cytrusów, szczególnie pomarańczy lub mandarynki są bardzo popularne do przeprowadzania detoksów. Mandarynka jest nieco słodsza od pomarańczy, a jednocześnie bardzo orzeźwiającą. Większość ludzi decydujących się na detoks na cytrusach, dosyć łagodnie przechodzi cały proces oczyszczania, dlatego uważamy, że sok 100% z mandarynki (lub pomarańczy) jest dobrym wyborem dla początkujących w dziedzinie detoksykacji.

Jeśli myślisz o przeprowadzeniu detoksu na mono-sokach, a nie chcesz wyciskać ich samodzielnie, możesz to zostawić nam! W Rawstacji profesjonalnie zajmujemy się dostarczaniem świeżych soków owocowych i warzywnych. Wszystkie nasze soki są maksymalnie świeże, niepasteryzowane i nie zawierają sztucznych dodatków. W naszej ofercie znalazło się też kilka smaków mono n.in.: 100% Melon, 100% Pomarańcza, 100% Mandarynka, 100% Seler Naciowy, 100% Winogrona, 100% Pomidor, 100% Ananas i inne. Koniecznie sprawdź naszą ofertę, a my życzymy Ci sukcesu w Twoim procesie oczyszczania z sokami jednoskładnikowymi.

Przeczytaj nasz wpis Jak przeprowadzić detoks sokowy?

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *